vikuňe v řadě

 

 

Ladná vikuňa

Vikuně patří ke druhům lam, které žijí v přírodě divoce. Ještě před nedávnem se jednalo o poměrně vzácný druh lam, neboť byly z velké části vyhubeny. Byly loveny a zabíjeny především kvůli masu. Za dob Inků existovaly dva milióny jedinců, avšak v roce 1974, kdy byly vyhlášeny ohroženým druhem, jich bylo či zbylo pouhých 6000 kusů. V dnešní době se stav zlepšuje, dají se již potkat ve volné přírodě v horách a jen v Peru jich bylo spočítáno na 200 000 a jejich počet se nadále zvyšuje (90 % vikuň žije v Peru).

Svobodné vikuně dosahují nejmenšího vzrůstu a jsou tedy nejdrobnější ze všech druhů lam. Obvykle váží kolem 50 kg a dorůstají výšky až 90 cm v kohoutku.

Tato lama nebyla domestikována a proto místní lidé museli najít způsob, jak se dostat k vlně této lamy. Za doby Inků se lamy jednou za čtyři roky nahnaly do ohrady a ostříhaly se. Jejich vlna byla totiž nejcennější ze všech a oděvy z vikuní vlny se honosili pouze panovníci. Odívání se do tohoto honosného roucha bylo dokonce protizákonné. Mezi lidmi z říše Inků totiž panovala pověra, že se do vikuně převtělila mladá dívka, která získala tento "kabát ze zlata", když se podvolila starému ošlivému králi. Kvůli této pověře bylo zakázáno také zabíjet vikuně. V Andách se dodnes konají různé rituály na oslavu těchto divokých nezkrotných lam. V současnosti probíhá stříhání lam velmi rituálně a tradičně pod názvem Chaccu. Vikuně jsou po ostříhání zase vypuštěny do přírody, takže je celý proces velmi šetrný ke zvířatům a skutečně dochází pouze k ostříhání vlny.

Toto rychlé a elegantní zvíře se nyní stříhá obvykle jednou za tři roky, což v praxi znamená, že se ostříhá každá vikuňa se srstí delší než 2,5 cm. Vlna se většinou nebarví a je ponechána ve své přírodní světle hnědé barvě zejména kvůli vysoké náchylnosti k možnému poškození chemickými barvivy.

Oděvy z vikuní nedržíme na skladě, ale v případě zájmu se lze domluvit a nechat si toto exkluzivní zboží z Peru dovézt.

vzácná vikuňa

Vlna vikuň se řadí k nejluxusnějším a nejjemnějším přírodním materiálům vzhledem ke své vzácnosti, ale i tepelným vlastnostem a měkkosti.