Trpělivá lama

Lama krotká je domestikované zvíře, které od pradávna poskytovalo lidem více možných užitků. Získávalo se z nich maso, kůže a samozřejmě také vlna. Vlna se stříhá každé dva roky a výtěžnost jsou 3 až 3,5 kg vlny. Z lamí vlny se nejčatěji vyrábí provazy a vaky, občas posloužila i k výrobě pokrývek hlavy či oděvů.

Existují dva druhy lam krotkých Chaku a Qara a stejně jako všechny ostatní druhy lam se většina lam krotkých nachází v Andách.

 

Lamy pasoucí se v Peru

 

Když si to přímo proti vám mašíruje lama krotká, už nejspíš znejistíte. Je to totiž největší z lam, jejíž největší jedinci dosahují váhy mezi 130 - 200 kg a dorůstají až 1,8 m (samičky jsou o něco menší a lehčí). Oproti ostatním druhům se ale lama nejčastěji využívá vzhledem ke své robustní konstrukci těla k transportu břemen jako nosič. Je schopná unést až 40 kg a nejvhodnějšími nosiči jsou kastrovaní samci. Pokud byste na lamu naložili více než by se jí zamlouvalo, přetížená lama nákladem by se vám ani nehla.

 

Lama krotká se dožívá 15 až 25 let a v současné době se objevuje i v Evropě více než užitkové zvíře jako "domácí mazlíček", který je využíván jako doprovod pro moderní "lamatrekking".

 

...takže buďte lamy a choďte na procházky!

lama na Machu Picchu