Divoká guanako

 

Guanako je druhým divokým druhem lam a je to jeden z největších savců Jižní Ameriky. Guanako měří 1-1,2 m v kohoutku a váží až 140 kg. Nejvíce se vyskytuje na altiplánu Peru, Bolívie a zejména v chilské a argentinské Patagonii. V chilské části Ohňové země je dokonce povoleno lovit tato zvířata, neboť se vyskytují ve velkém množství a nejsou zde ohroženy. Loví se pro využití jejich kůže např. kůže na krku je nejpevnější a bývá využívána na obuv. Avšak stejně jako jiné druhy lam, lze i guanako využít na vlnu, která se také vyznačuje vysokou hřejivostí a jemností.

Všeobecně se všechny druhy lam vyznačují vysokým počtem červených krvinek (4x více než člověk) a také větším srdcem, protože jejich přirozeným domovem jsou vysoké nadmořské výšky, často nad 4000 metrů nad mořem, ale právě u guanak se najdou početná stáda v Patagonii, kde nadmořské výšky nejsou tak vysoké. 

K páření u lam dochází nejčastěji od prosince do února. Samci v této době bojují o samičku a jsou agresivnější. Březost lam trvá 10 až 11 měsíců, po níž se narodí jedno mládě, které je hned po porodu čilé. Zajímavostí u samiček je možnost odsunout dobu porodu v závislosti na klimatických podmínkách, takže neporodí do špatného počasí. Nejvhodnější doba narození je kolem poledne, kdy je v horách nejtepleji a mládě má největší šanci přežít. 

Lamy jsou také známé tím, že na protivníky plivou. Plivou pouze v ohrožení nebo rozčilení a plivou zejména na sebe vzájemně, čímž si určují dominantnějšího jedince. Nedá se říct, že by plivaly sliny, ale jedná se spíše o nažvýkaný obsah žaludku, takže nedoporučujeme stát se takové lamě terčem 🙂