Vlastnosti alpaky

 

 

Kvalitou je srovnávána s kašmírem a svým vzhledem k hedvábí

 

S vlnou z alpak se pracuje obtížněji než s ovčími vlnami, protoře alpačí vlna je jemnější, měkčí a více klouže. Tato vlna se také hůře barví, protože trvá delší dobu, než do ní barva „pronikne“. Všechny tyto nevýhody, které ztěžují zpracovatelský proces se ale projevují pozitivně u konečných produktů. Vlákno je totiž silnější  a teplejší než u ovčí vlny.

Vlna z alpak je hypoalergenní, protože neobsahuje lanolin a méně dráždí pokožku. Naopak se jedná o velmi jemnou a měkkou vlnu s výbornými termoizolačními vlastnostmi.

 

Výrobky mají dlouhou životnost a jejich údržba je velmi snadná

 

Utkaná vlna z alpak je voděodolná (nenasává vodu) a je vysoce prodyšná. Může se prát a málo se sráží. Existuje ve 22 přírodních odstínech, čímž se alpaka řadí mezi druh produkující vlnu, který má nejvíce přírodních odstínů. Je ideální tkaninou pro cestovatele, kteří si jí cení zejména proto, že se nemačká a nenatahuje do sebe odéry. Všeobecně se jedná o luxusní a velmi ceněný materiál.

Nejkvalitnějším druhem vlny je baby alpaka, která je nejjemnější a nejměkčí, protože se jedná o první stříhání mladých alpak, a tedy o stříhání té nejjemnější vlny.