Spřádání a praní

Z vlny se stává vlákno

 

Spřádání vlny je každodenním úkonem žen a provádí se kdykoli během dne – během rozhovorů s přáteli, při procházce po silnici nebo při hlídání dětí či pasení dobytka.

 

spřádání vlny na pushce

 

Jedná se o proces přeměny surové vlny na silné a pevné vlákno. Kečuánští artesanías používají dřevěné vřeteno kapkovitého tvaru tzv. pushku, na nějž vlákno pro získání patřičné síly navíjí. Větší verze pushky se používá k vytváření dvouvrstvých nebo třívrstvých vláken příze, které jsou pak tenčí, silnější a pevnější pro samotné tkaní, což je zde také nejčastější způsob spřádání.

 

spřádání příze pomocí peruánské metody pushka

 

Ženy zde obvykle spřádají vlnu ovčí i vlnu z alpak. Alpačí vlna je však jemnější a obykle i tenčí, proto se s oblibou používá pro tkaní či pletení teplých čepic vlna ovčí, s níž jde pak práce o poznání rychleji díky silnější přízi. Málokdy lze spatřit andskou ženu či dívku s rukama složenýma v klíně, protože tyto ruce téměř neustále něco tvoří, ať už přízi či hotové výrobky z této příze.

 

 

Příst se učí již děti, a dokonce i chlapci, a trvá několik let než se to naučí provádět perfektně a nevědomky. Dá se tedy říct, že samotné spřádání je velmi propracované umění, jehož obtížnost a důležitost bývá mnohdy přehlížena.

 

 

 

Praní

V Peru se vyskytuje více přírodních pracích prostředků, které se tradičně používají k praní vlny a vláken. V Posvátném údolí se nachází kořen Sacha Paraqay, který se strouhá do vody na praní a následně se promíchává, dokud se nevytvoří pěna. Jinou rostlinou je zelená Illmanke, která se rozdrtí v hmoždíři s kamínky nebo zemí a tato hotová směs se pak propláchne vodou. Oba tyto přírodní prací prostředky produkují překvapivě efektivní vodu s bílou pěnou, která během několikaminutového ručního praní vyčistí znečištěnou vlnu.

Jakmile je vlna čistá, zavěsí se k usušení. Ovčí vlna se napřed pere a až poté spřádá, ale alpačí vlna se napřed spřádá a až poté barví a pere, protože praní odděluje vlákna od sebe, což činí vlnu ještě více kluzkou a tedy obtížnou ke spředení.