Handmade vlny

 

V Peru se nejčastěji k tkaní a pletení používají dvě vlny, a to vlna z alpaky a z ovce. Ta ovčí je běžná i u nás, ale alpaky se přirozeně vyskytují pouze v Andách, ačkoli se v současnosti zakládají chovy i např. v USA či Austrálii a drobná stáda najdeme i v Evropě. 

 

Jak to bylo kdysi

Alpačí vlna byla hojně využívána na oděvy již v předinckých civilizacích a následně i za dob slavných Inků, což dokazuje její velkou tradici a trvanlivost. Krušné časy přišly ale po dobytí Jižní Ameriky Španěli. V této době byly alpaky nedoceněny a byly nahrazovány dovezenými ovcemi. Nebýt domorodců, kteří před Španěli utekli vysoko do hor i s alpakami, možná by se dnes jednalo o vyhynulý druh. Počet alpak v této době výrazně poklesl, protože je Španělé ve velkém pobili.

 

 

"Přestože prodáváme zejména alpaku, jsou i ovečky naše oblíbená stvoření. Všechny tyto chodící polštáře nám umí vždy vyloudit
úsměv na tváři."

 

V Evropě jsme zvyklí na ovčí vlnu, ale v Andách je běžnější ta z alpaky. Pro své výrobky ale domorodci rádi sáhnou i po ovčí vlně, která má totiž několik výhod. Jednak je hrubší a práce s ní jde rychleji a dalším důvodem je její větší výtěžnost a tedy i dostupnost. Proto je logické, že například kabelky či koberečky se často dělají z vlny ovčí, kde záleží především na vzledu a nejde tolik o vlastnosti příze, kdežto svetry a čepice se vyrábějí častěji z vlny alpačí. Právě u těchto produktů se významně projevují přednosti alpaky.